Popis výkonu

Pokročilý endoskopický výkon Epiduroskopie se využívá při léčbě chronické bolesti zad, která nově vzniká či přetrvává po operacích páteře v důsledku tzv. FBSS syndromu (failed back surgery syndrom). Příčinou, resp. zdrojem bolesti jsou vazivové srůsty, resp. epidurální fibróza, v míšním kanálu, která se vytváří až u 1/3 pacientů po operacích. Vazivové srůsty dráždí míšní kořeny a mohou způsobit dokonce zúžení epidurálního prostoru. Při epiduroskopii se přes hiatus sacralis, přirozený otvor v křížové kosti, zavede speciální jehla a vytvoří se pracovní kanál, jímž se dále zavádí pracovní nástroje a endoskop. Za přímé zrakové vizualizace a pod kontrolou RTG se poté fibróza odstraní laserem nebo radiofrekvenční sondou. Je-li epidurální prostor zúžený, používá se k jeho rozšíření a usnadnění přístupu balonkovitý katetr.

Benefity výkonu

Výkon se provádí na břiše a v lokální anestezii, pro pacienta je bezbolestný a maximálně šetrný. Výkon probíhá pod soustavnou rentgenovou kontrolou a za přímé vizualizace pomocí endoskopické kamery.

Oproti konvenční chirurgii dle ISMISS1 přináší pacientovi řadu výhod:

  • nižší riziko poškození nervů,
  • menší tvorba epidurální fibrózy,
  • rychlejší rekonvalescence a návrat do práce,
  • menší výskyt infekcí,
  • menší chirurgický řez s chirurgické trauma.

Výkon se provádí v režimu jednodenní chirurgie (pacient se navrací ve stejný den po zákroku do svého domova).

1ISMISS (International Society for Minimal Intervention in Spinal Surgery – Mezinárodní společnost pro miniinvazivní chirurgii páteře, dle příručky „Guidelines for Endoscopic Spinal Surgery“, schválené výborem ISMISS 28. 1. 2010, www.ismiss.com  

Produkty

RESASCOPE RESALOON RESAFLEX

Související odborné články